Deering, M.Gen. Myles

Distinguished Professor of Leadership
John Wesley School of Leadership
MS in Strategic Studies, United States Army War College 2000
MS in Natural and Applied Sciences, Oklahoma State University 1996
BBA in Management, University of Oklahoma 1980

About

Major General (Retired) Myles L. Deering served as The Adjutant General, Oklahoma from February 2009 until February 2015. As the Adjutant General, he served as the military advisor to the Governor and commanded the Oklahoma Army and Air National Guard. General Deering’s career culminated in over 43 years of military service. 

General Deering was commissioned in 1976 through the Texas Army National Guard Officer Candidate School. Prior to receiving his commission, General Deering served as an enlisted member of the Texas Army National Guard's 36th Infantry Brigade. After his transfer into the Oklahoma Army National Guard, General Deering rose through the ranks, commanding at every level from platoon to brigade. He served as the Secretary of the General Staff to the Adjutant General, Director for the Human Resources Directorate as well as the Director for the Plans, Operations, and Training Directorate. He served as Chief of the Joint Staff before he assumed command of the 45th Infantry Brigade Combat Team from December 2004 until November 2009.

General Deering participated in numerous relief efforts following both manmade and natural disasters in Oklahoma, including the April 1995 Murrah Federal Building bombing and the May 3, 1999; May 8, 2003; and May 20, 2013 tornados that ravaged Moore, Oklahoma. In 2005 General Deering deployed to New Orleans as Commander of the Oklahoma National Guard's Joint Task Force following the devastating hurricanes of Katrina and Rita in September 2005. Upon his arrival, General Deering assumed command of Task Force Orleans providing security, disaster relief operations and support for the City of New Orleans. In October 2007, General Deering mobilized with his brigade and deployed to Iraq where he served as Commander, Joint Area Support Group-Central in Baghdad, Iraq. He returned with his brigade in November 2008 and was assigned as the Director of Manpower and Personnel at the National Guard Bureau. General Deering was then appointed as Adjutant General by the Governor Brad Henry in February 2009 and was continued as Adjutant General under Governor Mary Fallin. Following his military retirement General Deering was appointed as the Secretary of Veterans Affairs and as the Executive Director of Veterans Affairs for Oklahoma. He retired from those positions in December 2018.

Education

1980 University of Oklahoma, Bachelor of Business Administration, Management, Norman, Oklahoma
1996 Oklahoma State University, Master of Science, Natural and Applied Sciences, Stillwater, Oklahoma
2000 United States Army War College, by correspondence
2000 United States Army War College, Master of Science, Strategic Studies, Carlisle Barracks, Pennsylvania
2005 United States Army Infantry School, Tactical Commander's Development Course (Brigade), Fort Benning, Georgia
2005 Harvard University, United States - Russian Security Course, Cambridge, Massachusetts
2006 CAPSTONE, National Defense University, Fort Lesley J. McNair, Washington, District of Columbia
2009 Harvard Kennedy School, John F. Kennedy School of Government, Black Sea Security Program, Cambridge, Massachusetts
2009 George C. Marshall Center, European Center for Security Studies, Developing Relations with Russia, Garmisch, Germany
2013 Harvard Kennedy School, John F. Kennedy School of Government, Homeland Security Program, Cambridge, Massachusetts

Assignments

1. May 1976 - February 1977, Executive Officer, Company B, 1st Battalion 143rd Infantry (Airborne), 36th Infantry Brigade, Arlington, Texas
2. February 1977 - July 1977, Mortar Platoon Leader and Detachment Commander, Combat Support Company, 1st Battalion 143rd Infantry (Airborne), 36th Infantry Brigade, Mexia, Texas
3. July 1977 - October 1977, Rifle Platoon Leader, Company A, 1st Battalion 143rd Infantry (Airborne), 36th Infantry Brigade, Dallas, Texas
4. October 1977 - March 1979, Scout Platoon Leader, Combat Support Company, 1st Battalion 180th Infantry, 45th Infantry Brigade, Atoka, Oklahoma
5. April 1979 - January 1980, Executive Officer, Combat Support Company, 1st Battalion 180th Infantry, 45th Infantry Brigade, Atoka, Oklahoma
6. February 1980 - November 1981, Commander, Combat Support Company, 1st Battalion 180th Infantry, 45th Infantry Brigade, Atoka, Oklahoma
7. December 1981 - January 1983, Assistant S-2, Headquarters, 45th Infantry Brigade (Separate), Edmond, Oklahoma
8. February 1983 - September 1984, Commander, Company C, 1st Battalion 180th Infantry, 45th Infantry Brigade (Separate), Holdenville, Oklahoma
9. October 1984 - May 1986, S-3 Air, Headquarters, 1st Battalion 180th Infantry, 45th Infantry Brigade (Separate), Durant, Oklahoma
10. May 1986 - February 1988, S-1, Headquarters, 700th Support Battalion, 45th Infantry Brigade (Separate), Oklahoma City, Oklahoma
11. February 1988 - March 1989, Brigade Adjutant General, Company A, 700th Support Battalion, 45th Infantry Brigade (Separate), Oklahoma City, Oklahoma
12. March 1989 - March 1991, Executive Officer, 700th Support Battalion, 45th Infantry Brigade (Separate), Oklahoma City, Oklahoma
13. March 1991 - October 1992, Brigade Adjutant General, Headquarters, 45th Infantry Brigade (Separate), Edmond, Oklahoma
14. October 1992 - June 1995, Commander, 700th Support Battalion, 45th Infantry Brigade (Separate), Oklahoma City, Oklahoma
15. June 1995 - February 1996, Executive Officer, Headquarters, 45th Infantry Brigade (Separate), Edmond, Oklahoma 
16. March 1996 - April 1998, Secretary of the General Staff, Headquarters, State Area Command, Oklahoma City, Oklahoma
17. May 1998 - June 1999, Military Technician Management Officer, Headquarters, State Area Command, Oklahoma City, Oklahoma
18. June 1999 - March 2001, Director, Support Personnel Management, Headquarters, State Area Command, Oklahoma City, Oklahoma 
19. March 2001 - May 2003, Director, Plans, Operations and Training, Headquarters, State Area Command, Oklahoma City, Oklahoma 
20. May 2003 - December 2004, Chief, Joint Staff, Joint Force Headquarters, Oklahoma National Guard, Oklahoma City, Oklahoma 
21. December 2004 - October 2008, Commanding General, 45th Infantry Brigade (Separate), Oklahoma Army National Guard, Oklahoma City, Oklahoma 
22. November 2008 - February 2009, Director, Manpower and Personnel (J-1), National Guard Bureau, Arlington, Virginia
23. February 2009 - Present, The Adjutant General-Oklahoma, Oklahoma Joint Force Headquarters, Oklahoma National Guard, Oklahoma City, Oklahoma

Awards and Decorations

Army Distinguished Service Medal
Legion of Merit
Bronze Star Medal
Meritorious Service Medal (with 1 Silver Oak Leaf and 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
Army Commendation Medal 
Army Achievement Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
Army Reserve Component Achievement Medal (with 1 Silver Oak Leaf Cluster and Bronze Oak Leaf Clusters) 
National Defense Service Medal (with 2 Bronze Service Stars)
Iraq Campaign Medal (with 1 Bronze Service Star)
Global War on Terrorism Service Medal
Humanitarian Service Medal (with Bronze Service Star)
Armed Forces Reserve Medal (with Gold Hourglass Device and M Device)
Non Commissioned Officer Professional Development Ribbon
Army Service Ribbon
Army Reserve Components Overseas Training Ribbon (with Numeral 2)
Oklahoma Medal of Freedom
Oklahoma Distinguished Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
Oklahoma Meritorious Service Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters)
Oklahoma Commendation Medal
Oklahoma Exceptional Service Medal
Oklahoma Guardsman Medal
Oklahoma Alfred P. Murrah Service Medal
Oklahoma Recruiting Ribbon
Oklahoma Long Service Ribbon - 30 Years
Oklahoma Active Duty Service Medal (with Numeral 3)
Oklahoma General Staff Identification Badge
Louisiana Emergency Service Award
Joint Meritorious Unit Award
Governor's Distinguished Unit Award
Combat Action Badge

Professional Memberships and Affiliations

Sooner Rotary Club
National Guard Association of the United States
National Guard Association of Oklahoma
Co-Chairman of the Oklahoma Veterans Pilot Program
Board of Directors of the Oklahoma Force 50 Foundation

Effective Dates of Promotions

Second Lieutenant ARNG 15 May 1976 
First Lieutenant ARNG 14 May 1979
Captain ARNG 14 May 1979
Major ARNG 6 February 1988
Lieutenant Colonel ARNG 15 October 1992
Colonel ARNG 9 July 1999
Brigadier General (Line) ARNG 10 February 2005
Major General (Line) ARNG 13 November 2008

Deering, M.Gen. Myles